Tervezés, tervezés. Ezek mindennapi életünk részei. Mindennap tervezünk: mit együnk, mikor érjünk be a munkába, hogyan érjük el céljainkat… stb.; bármit is nevezzünk meg. A tervezés nemcsak ránk van hatással, hanem a környezetünkre és még a társadalomra is. A tervezés folyamatos változásban tartja a világot.
Mint ahogy az általános, az üzleti életben vannak tervezők. Nemcsak a tervezők terveznek, hanem különböző menedzserek is, mint például a termék-, marketing- és értékesítési menedzserek, vagy akár mérnökök. Mondanunk sem kell, hogy egy jó terv és egy nagyszerű dizájn az üzlet számára is előnyös. Másrészt mindenki más dolgokat tervez különböző módokon, különböző megoldásokat keresve. Egy vállalatnak nemcsak az üzleti tervezésbe kell befektetnie, hanem megjelenésébe, kinézetébe és érzésébe, a márkaépítésbe – tehát összességében a felhasználói élménybe is. Ez ugyanolyan fontos, mint egy jó üzleti terv.
Alapvetően a felhasználói élmény tervezési iparág két fő részre osztható: CX és UX.
A Customer Experience Design (CX) tipikusan a marketing, értékesítés, márka és ügyfélszolgálat tervezésének tervezési részére fókuszál. Sokkal inkább az üzleti szellemiségről és az ügyfélkapcsolatok digitális vagy offline világban való megoldásának kihívásairól szól. A CX szerves része a User Experience Design (UX), amely tipikusan kutatásokat végez és digitális felületekre összpontosító megoldásokat hoz létre.
“A felhasználói élmény tervezése egy művészet, amely valós problémákat old meg és összehangolja az üzleti célokkal és stratégiával.”
Az UX tervezés egyik alapvető feladata az alkalmazkodás és iteráció. Amikor egy termék megszületik, vagy egy szolgáltatás újratervezésre kerül, a résztvevőket segíteni kell a folyamat hatékony vezetésében. Ez különböző UX tervezői kompetenciákat igényel, amelyek egyetlen személyben vagy több egyénben is megtestesülhetnek – a szervezeti struktúra követelményeitől függően.
Három fő típusú UX szerepkörről fogunk beszélni:
- kutatás alapú,
- stratégiai,
- tervezési.
Nézzük meg a híres UX szerepeket az UX tervezési folyamatban:
Kutatás és stratégiai területek
UX kutató
A feltétlen problémafeltáró. Segítenek az üzletnek azonosítani a problémákat, megismerni a célcsoportot és megvizsgálni, hogyan érzékelik a felhasználók az „élményt”. Információforrásaik a webanalitikák, az üzleti célok, az ügyfelek és azok visszajelzései.
Számukra a legfontosabb, hogy a helyes kérdéseket tegyék fel, és megtalálják a probléma tagadhatatlan eredetét. A kutató kutatási terveket, használhatósági tanulmányokat és személyiségeket készít. Végül, de nem utolsósorban, részt vesznek a tervezés felülvizsgálatában is, mivel szerepük része annak biztosítása, hogy a csapat a megfelelő probléma megoldására összpontosítson.
Információtervező
Felelősek a megoldás tartalmáért. A weboldal tartalmát kutatások és iparági szakértelem alapján tervezik meg. Tudják, milyen tartalomra „vágyik” a felhasználó az iparágban, annak technikai jellemzőit, és ezt tartalommá alakítják. Tartalom alatt szöveges és képi tartalmakat értünk, mint például mém GIF-ek, diagramok, táblázatok – tehát bármilyen információtípus.
Információs építész
Felelősek az információk szervezéséért – egy híd a tartalom, a vizuális tervezés és a fejlesztők között. Ismerik a rendszer információs struktúráját, és megtalálják a várható kapcsolatokat az információk között, hogy a tartalom a felhasználó számára teljesen következetes maradjon.
Tervezési területek
Interakciótervező (IxD)
A megoldás tervezői. Megértik a probléma minden aspektusát, és megoldást terveznek rá. Az információ elsődleges forrásai a kutatási osztály, az üzlet, az információtervező, az információs építész és a potenciális felhasználók.
Felhasználói folyamatokat, információs architektúrákat terveznek, és drótvázak vagy bonyolultabb vizuális tervek, mint például interaktív prototípusok segítségével mutatják be azokat. A folyamat végén a tervet az UX kutatóval tesztelik.
A cél, hogy a fogyasztó tökéletes ügyfélélményt kapjon a digitális felületeken a kritikus belépési pontoktól a folyamat végéig.
UX szövegíró
A megoldás hangja. Segítenek megírni az „élmény” narratíváját, és a lehető legmegfelelőbb üzleti hangnemben kommunikálnak egy üzenetet a felhasználóknak. Az üzenetek tömörek, átgondoltak és sok esetben szórakoztatóak. Ideális esetben finomítják az információtervező munkáját, de a legtöbb esetben ugyanaz a személy látja el a két szerepet.
UX tervező
Néha a vállalati struktúra vagy az ügyfélkör nem igényel külön szakembereket, akik minden folyamatot ismernek és értenek. Ilyen esetekben az UX tervező megfelelő szintű ismeretekkel rendelkezik a szükséges kutatási és tervezési szerepekről, hogy a legjobb megoldást nyújtsa.
Terméktervező
A terméktervező egy adott termék vagy szolgáltatás UX tervezője egy start-up vagy vállalati környezetben. Míg az UX tervező rövid távon több különböző terméken dolgozik, a terméktervező hosszú távon egy vagy két terméken dolgozik, biztosítva, hogy minden jól menjen. Minden nap az adott termékre vagy szolgáltatásra gondolva fekszik le és ébred fel, hónapokig vagy akár évekig, figyelembe véve az összes kapcsolódó információt.
Vizuális vagy UI Designer
A megoldás stilisztái. Szorosan együttműködnek az UX vagy interakciótervezőkkel, de sokszor ők felelnek az UX feladatok elvégzéséért is. Arra törekszenek, hogy az elrendezéseket a felhasználó számára a „legszebb” módon mutassák be, figyelembe véve a megfelelő szín használatát, igazításokat, belső margókat, tipográfiát és a megfelelő grafikai elemek használatát. Figyelembe veszik a vállalat jellemzőit vagy vizuális szabályait és a jelenlegi trendeket. Ők felelnek továbbá a stíluskalauz elkészítéséért és karbantartásáért is.
Motion designer
Még több életet visznek az elrendezésekbe, szoros kapcsolatot ápolva a vizuális tervezővel. Mozgásokat és animációkat terveznek az oldalakba. Ezekkel az apró dolgokkal simábbá teszik a funkciók használatát, és lezárják a teljes tervezési élmény folyamatát.
További blogbejegyzések
Felhasználók és élmények
UX-tervezőink a legnagyobb technológiai vállalatok szakértőitől inspirálódtak a Geekle 2 napos online előadássorozatán. [...]