Ma már több ember internetezik mobil eszközökről, mint asztali számítógépekről. A reszponzív weboldalak készítése megkerülhetetlenné vált ezeknek az okos eszközök elterjedésével. A reszponzív webdesign nem csak a felhasználói élményt, de akár a konverziós rátát is pozitívan befolyásolhatja. Cikkünkben bemutatjuk a minden kijelzőn jól működő webdesign technológiáját és tervezési sajátosságait.
Megdöbbentő adatok az okostelefon használatáról
Az Apple iPhone készülékeinek 2007-es bevezetésével robbanásszerűen elterjedtek az okostelefonok, vagyis a fejlett számítási képességekkel és internetkapcsolattal rendelkező mobiltelefonok.
Ez az innovatív eszköz forradalmasította az iparágat azzal, hogy olyan felhasználóbarát funkciókat kínált, mint az érintőképernyős felület és a virtuális billentyűzet. A Google válaszára több mint egy évet kellett várni: az általuk fejlesztett Android operációs rendszert futtató első okostelefon 2008 végén jelent meg. Az okostelefonok népszerűségét jól mutatják az alábbi statisztikák:
- A Statista kutatócég adatai szerint 6,648 milliárd okostelefon-felhasználó volt 2021-ben. Tehát a globális lakosság 83,07%-a rendelkezett okostelefonnal.
- Az okostelefon használók száma 49,89%-kal nőtt 2017-2022 között.
- Nem csupán az okostelefon piacon, hanem a táblagép és IoT-eszközök száma is várhatóan szignifikánsan növekedni fog az elkövetkező években.
- Az előttünk álló három évben a mobileszközöket használók száma akár a 7,516 milliárdot is elérheti.
A piaci trendeket látva egyértelmű, hogy nem csupán asztali számítógépekre, hanem mobil eszközökre is szükséges optimalizálni a weboldalakat és itt jön képbe a reszponzív weboldal készítés tudománya.
Mi a reszponzív jelentése?
Weboldal tervezés és webdesign kapcsán gyakran használt kifejezés a reszponzivitás. De vajon mi is pontosan a reszponzív jelentése?
A reszponzív webdizájn (angolul responsive web design, röviden RWD) egy olyan megközelítés, amellyel a weboldalak minden méretű és felbontású képernyőn jól jelennek meg. Tehát, függetlenül attól, hogy okostelefont, tabletet vagy notebook eszközt használ a látogató, a weboldal megjelenése és funkcionalitása megfelelő lesz. Fontos, hogy a reszponzív webdizájnnal készült oldal automatikusan alkalmazkodik a különböző képernyőméretekhez és nézetablakokhoz.
A reszponzív weboldal készítés előnyei
1. Felhasználóbarát
A legtöbb megrendelő reszponzív weboldal készítése mellett dönt, a kizárólag asztali felhasználásra szánt oldalak kora már a múlté. Ennek egyik legjelentősebb oka a fent bemutatott fogyasztói trend változás. Sok weboldal esetén a forgalom több mint 80%-a mobil eszközről érkezik. Egy reszponzív weboldal minden eszközön optimális felhasználói élményt nyújt. Egy jól optimalizált oldal esetén a szöveg olvashatósága, a média tartalmak láthatósága, a navigációs elemek mérete és pozíciója, illetve az egyéb webdesign elemek eszközfüggetlen módon megfelelőek.
2. Magasabb organikus elérés
Az organikus forgalom alatt azokat a látogatókat értik, akik a keresőbe beírt kifejezések alapján jutnak az adott weboldalra. A Google keresőmotor számára az egyik rangsorolási tényező a weboldal mobilbarátsága. A reszponzív weboldal készítés olyan befektetés, amely sokszorosan megtérülhet, hiszen hozzájárulhat az organikus elérés növekedéséhez.
3. Konverzióoptimalizálás
A kedvezőtlen felhasználói élmény sokunk számára ismerős lehet. Következzen pár példa a non-reszponzív design miatti problémákra:
- nehezen olvasható, apró betűméretű szöveg,
- szétcsúszott layout kis felbontású mobil eszközön,
- láthatatlan vagy nehezen található navigációs elemek.
A kedvezőtlen felhasználói élmény profit kieséshez vezethet. A zavaró hibák hatására az oldalra érkező látogatók kisebb arányban vásárolnak, iratkoznak fel a hírlevélre, töltik ki a kapcsolatfelvételi űrlapot vagy végzik el az egyéb konverziós célokat.
4. Gyorsabb oldalbetöltés
Reszponzív weboldal készítésével javíthatjuk az oldal betöltődési sebességét is, ami létfontosságú, hiszen:
- direkt rangsorolási tényező a kereső algoritmusok számára, tehát a gyorsabb betöltés az organikus forgalom növekedést is támogathatja.
- minden egyes extra másodperc a betöltési sebességben akár 20%-kal is csökkentheti a konverziós rátát.
- a felhasználói élményt negatívan befolyásolhatja a lassú oldalbetöltés.
Gyakori kérdések reszponzív weboldal készítése kapcsán
Mi a reszponzív szó jelentése?
Az idegenszavak szótára szerint a reszponzív szó jelentése: “érzékeny, fogékony, befolyásolható, kedvezően reagáló, könnyen vezethető, irányítható”. A kifejezést online marketing és webdesign kontextusban olyan weboldalakra használják, amelyek eltérő kijelző felbontás mellett is megfelelő megjelenést és felhasználói élményt nyújtanak.
Mi az a reszponzív webdesign?
A reszponzív webdesign lényege, hogy az elkészült honlap bármilyen felbontású eszközön megfelelően mutasson. A reszponzív oldalak mobil-, tablet- és asztali eszközről is jól mutatnak és használhatóak.
Mennyibe kerül a reszponzív honlapkészítés?
A legtöbb ügynökség és szabadúszó webfejlesztő reszponzív webdesign elveket követ manapság. A Qjob adatai szerint egy reszponzív honlap elkészítésének az ára 156.000 Ft és 4.160.000 Ft között mozog a magyar piacon.
Mit jelent a reszponzív weboldal sablon?
Olyan előre elkészített, bármely eszközről megfelelő megjelenést nyújtó témát értünk, amely használható egy weboldal megjelenésének módosításához.
Ajánlatkérés reszponzív weboldal készítéshez
További blogbejegyzések
5 designtrend, ami 2024-et meghatározza majd
Vajon mi fogja 2024-ben meghatározni a designtrendeket? Összegyűjtöttük 5 pontban a szerintünk legesélyesebbeket.