Már csak napokban mérhető, ami az évből hátramaradt, ezért talán nem annyira merész vállalkozás megjósolni, hogy 2024-ben milyen trendek fogják a designerek egeret szorító kezeit terelgetni.
Nosztalgia
Animgifek, pixelek, neonszínek, túlméretezett szövegek, korábban már nyugalmazott betűtípusok, a Mátrix világát megidéző vizualitás – a kilencvenes évek és az Y2K retrója nemcsak a divatban, de a digitális felületeken is hódítani fog.
A 2000-es évek elején fiatalkorukat töltő, mostanra fizetőképes célcsoporttá váló vásárlói réteget egyre több márka szólítja meg ezzel a vizualitással. Kihívás, hogy nehéz hiteles és használható múltidéző mobilnézetet készíteni ezzel a stílussal – hacsak nem WAP alapon csináljuk meg, amilyen akkoriban is volt a mobilböngészés.
UX-fókuszú tervezés
Ezt kell magyaráznunk? Az analitikák szerint a felhasználók évről-évre több oldalt látogatnak meg, az egy oldalon átlagosan eltöltött idő pedig ennek függvényében arányosan csökken – ezt a trendet csak úgy lehet megállítani, ha olyan oldalakat tervezünk, amelyeknél minden egyes funkciót és interakcióit a felhasználó szem előtt tartásával alakítunk ki.
A menüt, a hero szekciót, az animációkat és a szövegeket úgy kell felépítenünk, hogy már az első másodpercektől kezdve lekösse a látogatókat. A kezdőlapon minden fontos információnak azonnal elérhetőnek kell lennie, érthetően kommunikálva, hogy mit kínál az adott vállalkozás, és hogy a potenciális ügyfelek milyen problémáira kínál megoldásokat.
Hozzáférhetőség
A statisztikák szerint egyre több, valamilyen fogyatékkal élő ember fér hozzá az online felületekhez, ezért fontos olyan oldalakat tervezni, amelyek mindenki számára egyszerűen elérhetők és navigálhatók. Kontrasztos színek használatával, a képekhez rendelt alternatív szövegekkel és billentyűzetes navigációval oldalaink egyszerűbben kezelhetők lesznek mindenki számára.
Fenntarthatóság és alacsonyabb karbonlábnyom
Online jelenlétünkkel egyre nagyobb digitális lábnyomot hagyunk magunk után, így a webdesign egyik sarkalatos pontja, hogy hogyan tudjuk a böngészést a környezetet kevésbé terhelővé tenni egy olyan korban, ahol egy Google-keresés 0,2 gramm, egy fotót tartalmazó email elküldése pedig 50 gramm szén-dioxidot juttat a levegőbe. Ezért is fontos, hogy olyan oldalakat tervezzünk, amik gyorsan betöltődnek, a kódjuk optimalizált (és emiatt kevesebb energiát használnak), a felhasználók gyorsan hozzáférnek az itt található tartalmakhoz, illetve a sötét téma designnak köszönhetően a kijelző sem ég ki.
Történetmesélés
Nem 2024. innovációja ez, mert a vállalatok már régóta használják a storytellinget, hogy felhasználóikhoz érzelmileg is kapcsolódjanak és márkahűséget építsenek, de a történetmesélés új módja és formái miatt mégis helye van ebben a felsorolásban.
Az interaktív történetmeséléshez olyan elemekkel és funkciókkal kell bővítenünk oldalunkat, amelyek megszakítás nélkül, a látogató bevonásával mondják el narratívánkat. Ezek lehetnek parallax technikák (amikor görgetés hatására a háttérben és az előtérben elhelyezett grafikai elemek különböző sebességgel mozognak és ezzel térbeli hatást keltenek), gamifikáció, izgalmas 3D-s megoldások vagy videók is, de dinamikusan változó szövegekkel is jól működhet a történetmesélés. Az egyik kedvenc ilyen típusú oldalunk ez.
Szerintünk ezek lesznek a meghatározó trendek jövőre. Kimaradt valami a felsorolásból? Várjuk a hiányzó pontokat Facebook vagy Insta oldalunkon!
További blogbejegyzések
5 designtrend, ami 2024-et meghatározza majd
Vajon mi fogja 2024-ben meghatározni a designtrendeket? Összegyűjtöttük 5 pontban a szerintünk legesélyesebbeket.