A DONE. STORY

Öt srác. Egy ötlet. Tíz év.

Interjú
2025.04.24. clock 6 perc

A DONE. nem egyik napról a másikra lett az, ami ma. Néhány szabadúszó közös alkotótérre vágyott – mára egy stabil, egymást kiegészítő szakemberekből álló digitális stúdióvá vált. Tízéves jubileumuk alkalmából az alapítók visszatekintenek a kezdetekre, a kulcspillanatokra és arra a szemléletre, ami ma is továbbviszi a DONE.-t.

 

Hogyan indult a DONE.?

Emil: Az egész onnan indult, hogy mindig is vágytam egy olyan közösségre, ahol grafikával foglalkozó szabadúszó szakemberek együtt dolgozhatnak. Az volt a célom, hogy létrehozzak egy közös teret, amely támogatja az alkotó folyamatokat és elősegíti az ötletek születését.

Sajnos ez az eredeti formájában nem valósult meg, de felmerült bennem egy új ötlet: talán hatékonyabb lenne, ha különböző, egymást kiegészítő szakmák freelancereit gyűjteném össze egy alkotói bázison.

Ekkor találkoztam Paróczi Zsomborral, akivel épp egy közös projekten, a Vinolion webalkalmazáson dolgoztunk. Neki meséltem először arról, hogy nem tudok egyről a kettőre jutni, mert nem találom a megfelelő embereket, akik számára megérné havonta néhány tízezer forintért egy közös munkatér fenntartása.

Zsombor: Aludtam rá párat, majd megkerestem Emilt, mert egyre jobban tetszett az ötlet. Ráadásul az akkori gyakornokomat, Keskeny Jocit is sikerült meggyőznöm, hogy csatlakozzon hozzánk.

Emil: Így alakítottuk meg a projektműhelyünket, amelyhez nem sokkal később Bohati Bence is csatlakozott.

Az alapító csapat elég gyorsan összeállt – az első hónapban már 12-en lettünk. Kezdetben mindenki a saját projektjén dolgozott, de ha lehetőség adódott, bevontuk egymást, vagy akár teljes projekteket adtunk át egymásnak – ingyen, pusztán jófejségből. Az egyetlen hátrány az volt, hogy pénzügyileg nem voltunk túl profitábilisak, mert előbbre helyeztük a szenvedélyünket, mint a megtérülést. Éppen ezért, amikor Matus Ádám is csatlakozott hozzánk, segített egyensúlyt teremteni ebben.

Ádám: Akkoriban Zsomborral a Springtab Startupban dolgoztunk együtt már ötödik hónapja. Ő már régóta emlegette, hogy alapítsunk egy médiaügynökséget, de én úgy gondoltam, hogy amit elképzeltünk, az inkább egy digitális stúdió lesz. A fejemben már kezdett összeállni egy struktúra, és az alapértékeink, valamint a munkához való hozzáállásunk is hasonló volt. Mivel egy startupban találkoztunk, jól ismertük ezt a piacot, és magunkévá tettünk egy nyugatias szemléletmódot is.

Elkezdődött az iroda keresése, és az egyetlen szempont az volt, hogy mindannyiunk számára elérhető helyen legyen, hogy rendszeresen bejárhassunk. A második megtekintett helyszín végül ideálisnak bizonyult, mivel elegendő volt fél évre előre kifizetni a bérleti díjat.

Emil: Így alakult ki az alapító csapat, amely lefedte a DONE. alapszolgáltatásait: UX/UI tervezés, grafika, fejlesztés, valamint üzleti oldalról a business és project management.

Zsombor: Az első pár hét intenzív együttműködése és a gyorsan növekvő létszám megerősítette bennünk, hogy érdemes ezt a klubhangulatot valami komolyabbá formálni.

Ádám: Egy este a Jelen romkocsmában felvetődött az ötlet, hogy ebből egy céget kellene alapítani. Hosszas mérlegelés után végül Zsomborral ketten megalapítottuk a DONE Digital Kft.-t, a többiek pedig más formában maradtak a csapatban.

 

Mi volt az üzleti stratégia, kit céloztatok meg a szolgáltatással?

Ádám: Kezdetben az volt a stratégiánk, hogy ügynökségek beszállító partnerei leszünk. Nem akartunk a sokadik hazai ügynökség lenni, és láttuk, hogy sok ügynökség nem tud saját fejlesztői csapatot fenntartani, mert nincs állandó munkamennyiségük. Ezt a piaci rést céloztuk meg. Innen jött a nevünk is: DONE. – mi „csak” elvégezzük a munkát, de azt nagyon jól.

 

Mi változott az évek alatt?

Ádám: Az eredeti koncepciónk működött, de a hírünk organikusan is terjedt, így egyre több ajánlás érkezett, és hamarosan startupok is megkerestek minket. Bár sokan részesedést ajánlottak, mi inkább kedvező óradíjért dolgoztunk. Közben egyre több direkt ügyfél is megjelent, így az alvállalkozói és közvetlen megbízásaink aránya fokozatosan átalakult.

 

Emlékeztek arra, ki volt az első ügyfeletek?

Ádám: Természetesen. Hogy ne felejtsük el, honnan indultunk, az irodánk falára egy idővonalat kezdtünk festeni, amelyen végigkövettük a legfontosabb mérföldköveket. Az első ügyfeleink között volt a Cordia-Futureal és az akkor még startupként induló FoxPost. Zsomborral korábban fejlesztettünk alkalmazást a Sziget számára, így a második évben ők is ügyfeleink lettek. A Cordia és a Sziget a mai napig kiemelt partnereink.

Zsombor: Az első amerikai ügyfelünk a Bit Discovery (ma Tenable) volt, amely azóta egy rendkívül sikeres felvásárláson ment keresztül, és ma az egyik legnagyobb amerikai cybersecurity vállalat termékét fejleszti. Mi pedig továbbra is a kezdetektől ott vagyunk a csapatban.

 

Gondolom, ez magával hozta a csapat bővítését is?

Endre: Igen, néhány hónappal az indulás után csatlakoztam én is. Emillel főiskola óta ismerjük egymást, és amikor jeleztem, hogy unom a printek világát, pár nap múlva felhívott: hétfőtől jöhetek kipróbálni magam a DONE.-ban. Ez olyan jól sikerült, hogy azóta is itt vagyok – már tíz éve.

Hozzám hasonlóan hamarosan csatlakoztak Mira Dani (full stack fejlesztő) és Hajdú Ati (motion designer) is. A csapatunk stabil, sokan 3-5 éve velünk dolgoznak.

 

Melyik projekt hagyta a legnagyobb nyomot az elmúlt tíz évben?

Zsombor: Talán a Sziget együttműködés. Egy egyszerű fellépő widget fejlesztésével indult, majd sorra jöttek a Balaton Sound, Gyereksziget és Gourmet Fesztivál oldalai is.

Ádám: Ez hozta magával a Sopron Feszt, Balaton Piknik és Strand Fesztiválokat is. Hiszünk abban, hogy a munkánk beszél rólunk – ez a DONE.

Ugyanakkor a stabil alapok, a tudatosan felépített, egymást kiegészítő kompetenciák és a teljes bizalmon nyugvó működés nemcsak a múltunkat, de a jövőnket is meghatározzák. Mi mindig tudatosan építkeztünk, és inkább lassabban, de biztosan haladtunk előre. Sosem szerettünk volna lufit fújni, ami kipukkadhat.

A következő növekedési szintünket az AI-vezérelt UX, UI és fejlesztési eszközök határozzák meg. Olyan toolokat és folyamatokat hoztunk be a mindennapi működésünkbe, amelyekkel nemcsak hatékonyabbak, hanem még profibbak is leszünk.

A jövő itt van – és mi készen állunk tovább építkezni benne.

Vedd fel velünk
a kapcsolatot!

A DONE. csapata segít életre kelteni az ötleteidet. Akár kérdésed van, további információra van szükséged szolgáltatásainkról, vagy egy projektet szeretnél megbeszélni, ne habozz kapcsolatba lépni velünk. Töltsd ki az alábbi űrlapot, és amint lehet, visszajelzünk!

Adataid

Teljes név
A mező nem lehet üres.
E-mail cím
A mező nem lehet üres.
Telefonszám (opcionális)
Cég neve (opcionális)
Üzenet (opcionális)
0/600 karakter
A mező nem lehet üres.

Érvénytelen recaptcha!

Megkaptuk az üzeneted!

Most feldolgozzuk és továbbítjuk annak, aki a legmegfelelőbb a feladat megoldására. Köszönjük a türelmed, minden esetben visszajelzünk!